Jdi na obsah Jdi na menu
 


základy slušného chování

7. 9. 2008
Základy slušného chování
aneb jak udělat z kocoura gentlemana

Možná někdo namítne, že kočka se vychovat nedá, ale to asi nezná kočky a neví, kolik skrytých schopností v sobě třímají. Samozřejmě, že záleží na plemeni a jeho vlastnostech a schopnostech učit se, ale obecně, pokud na to máte dostatek trpělivosti, ze svého kocouře můžete vychovat gentlemana, který ví, co se sluší a patří.

Ringo je jedním z nich i přesto, že každé návštěvě dokazuje opak. Škrábe pohovku, producíruje se, kde nemá, a všem dává najevo, že tady bydlí on a jen on to tady má na povel. S tím ale nic nenaděláte, je to prostě ta ješitná povaha každé kočky, která je nutí tak trochu se předvádět.

Jak ho mám vlastně vychovat?
To, co váš kocouř smí a co nesmí, je čistě vaše záležitost. Nikde není psáno, že kocouř nesmí lézt na skříň nebo na stůl a každému také vadí něco jiného. Někdo snese svého kocouře všude – v kuchyni při vaření, na stole při jídle, na gauči v obýváku, dokonce i v posteli. Ale jsou lidé, kteří svým mazlíčkům určí vymezená místa, a to, že by se jejich „miláček“ rozvaloval na drahém gauči v obýváku nebo v ložnici v posteli, by prostě nesnesli.

My jsme s naším Ringem udělali kompromis. Smí všude, když se chová slušně, nic neškrábe, neshazuje a nepřivlastňuje si všechno jako svoji hračku. Smí na gauč do obýváku, na konferenční stolek, pokud tam není zrovna nějaké pití nebo jídlo. V takovém případě tam nesmí a moc dobře to ví. Smí dokonce i do postele v ložnici, ale jen výjimečně. Má svůj pelíšek a ví, že se spinká tam. Nesmí na sporák ani na kuchyňskou linku, i když to druhé už jsme vzdali, protože linka je pro něj až příliš lákavá. Stejně tam nikdy nic zajímavého nenajde, a tak se linka stala jenom jedním místem z mnoha, která na své denní obchůzce navštíví. Jediné, kam skutečně nesmí, je jídelní stůl. S Ringem jsme si vysvětlili, že on má papání v misce na prostírání na zemi a my na prostírání na stole. A protože ani my jemu nechodíme do jeho mističek na zemi, tak ani on nechodí do našich na stole. Ví také, že z našeho lidského jídla nemůže nic očekávat, protože ani my nepapáme z jeho. Jedinou výjimkou je ryba, z které vždy malý kousek dostane, ale jinak dostává jenom speciální kočičí dobroty.
zdroj: www.modrykocour.cz 
                                                                                         
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

horvathova

(RŮŽENA, 7. 9. 2009 11:28)

boryden pá ní učitelko jak se mate misecela třida mape fan tak naskledanou vpatek se uvídime